Природна Забележителност
Екопътека Велико Търново – Преоб...
Цена: |
|
- адрес:
- Велико Търново, 79, ул. Сте...
- имейл:
- trapezitca_1902@abv.bg
- телефон:
- 0035962635823
За разлика от повечето туристически маршрути, екопътеката от Велико Търново за манастира „Свето Преображение Господно” има цели две изходни точки. Причината за това е, че и от квартал „Вароша”, и от квартал „Картала” съществуват маршрути за светата обител, които в един момент се сливат и образуват класическата екопътека. Трасето е дело на Туристическо дружество „Трапезица 1902”, открито е през 2001 година и е маркирано в черно-бяло.
Екопътека „Велико Търново – Преображенски манастир” следва живописния пролом Дервента, разположен амфитеатрално над каньона на река Янтра. Тя е един от най-атрактивните маршрути около старата столица и предлага разнообразни възможности за спорт, отдих и туризъм. Те са съчетани със зашеметяващи панорамни гледки от скалните венци, обрамчили билата на хълмовете около Велико Търново. Разнообразието на забележителности по маршрута на екопътеката е наистина впечатляващо – водни каскади и не един, а два водопада, причудливи скални формации, красиви изгледи към пролома на Янтра и разположените в ниското населени места, исторически и културни забележителности.
Теренът, през който минава трасето, е изключително разнообразен – гори, съставени предимно от нискостъблени дървесни видове и храсти, билни поляни, всечено в околния терен малко речно ждрело... Край двата водопада са изградени места за отдих, които предлагат красиви гледки към околната природа. Пътеката е подходяща за всички годишни сезони, като при сняг или дъждовно време трябва да се внимава в определени участъци, в които се минава по стръмни склонове и обезопасени скални отвеси.
След като се мине покрай първия водопад, се излиза на билната заравненост, откъдето се откриват страхотни панорами към околността. После се навлиза в красива и сенчеста широколистна гора. Преминава се и покрай втория водопад, като трасето се качва от подножието му към скалния венец, от който той се сгромолясва. Гледките са много впечатляващи и от долу, и от ръба, особено, когато реката е пълноводна.
Оттук екопътеката минава отново през гора, след което пресича място, на което има следи от разкопки на древно селище и манастирски комплекс и се спуска плавно към крайната точка на маршрута – Преображенския манастир. Макар и да е основан през XIV век, той придобива сегашния си вид през XIX век. Тогава са построени повечето сгради, както и съборната църква „Свето Преображение”. Тя е известна с това, че е построена от Уста Колю Фичето, а стенописите са дело на Захари Зограф (най-популярни са ”Колелото на живота” и олтара). Тук се съхранява и забележителната дърворезба „Царските двери”. Преображенският манастир е едно от най-важните културни и просветни средища през българското Възраждане.
- Екопътека
- Манастири