Разположението на Гложенския манастир „Св. Георги Победоносец” разкрива панорама за чудо и приказ, а историята му допълнително ще ви стимулира да го посетите. Епархийският манастир се намира в близост до село Гложене, община Тетевен, Област Ловеч, на 12 км от град Тетевен. Според недоказана теория, по-скоро легенда, светата обител е построена в средата на XII в. С позволението на тогавашния български владетел – цар Иван Асен II киевският княз Георги Глож полага основите на манастир, посветен на иконата "Св. Георги Победоносец". Иконата често изчезвала мистериозно, като монасите я намирали на близкия хълм. Вярващите разтълкували случващото се като божи знак и така през XIV в. бил построен още един манастир – на мястото, където се разполага днешният Гложенски манастир. За известно време функционирали и двата манастира. Те били свързани с „Просечник” – изсечен в скалата тунел. В наши дни само той е такъв, какъвто е бил по времето на функционирането на манастирите. Чрез него се стига до терасата на Гложенския манастир. Именно проходът е спасявал неведнъж живота на Апостола на свободата – Васил Левски, търсещ спасение от преследващите го турци. Манастирът е любимо място на революционера, като скривалището му се пази и до днес. В близост се намира и село Голям извор, където е учреден и първият революционен комитет.
Според друга версия, манастирът е основан през XVI век. Неговият архитектурен план копирал този на манастирите в Атон. В края на XVI и началото на XVII век в светата обител и местността е кипял оживен книжовен живот.
Още две важни имена са свързани с историята на Гложенския манастир „Св. Георги Победоносец”. След като през 1864 г. игумен на манастира станал хаджи Евтимий Симеонов от Сопот, обителта се превърнала в сигурно убежище за революционните дейци. Игуменът, който също така били известен като лечител, бил близък съратник на Васил Левски.
През 1893 г. пък в Гложенския манастир бил заточен митрополит Климент - Васил Друмев. Българският писател и политик от Консервативната партия е митрополит на Търновската епархия от 1875 година до смъртта си. Заточението му, което продължило 15 месеца, било реакция на произнесената от Друмев проповед против католицизма. Постъпката му стигнала до римокатолика княз Фердинанд с посредничеството на тогавашния министър-председател Стефан Стамболов. Така на 10 юли 1893 година митрополит Климент бил осъден на „вечно” заточение в Гложенския манастир. Присъдата му обаче била отменена с падането на правителството на министър-председателя Стамболов.
Гложенският манастир разполага с легла за 20-на посетители, но храна не се предлага и няма заведения наблизо.
За да стигнете до светата обител, използвайте отбивката до град Ябланица по главния път София – Варна. След малко има разклон за с. Малък Извор, след което следват около 5 км по не лош черен път.
- Манастири