Природна Забележителност
Маршрут Златните мостове – Черни...
Цена: |
|
- адрес:
- София
- имейл:
- dppvitosha@iag.bg
- телефон:
- 0035929895377
До изходната точка на маршрута можете да стигнете чрез столичния градски транспорт (автобуси 61 и 261 от гарата в квартал „Овча купел”) или с каквото и да било друго превозно средство. Златните мостове са една от най-посещаваните местности на територията на Витоша; оттук тръгват много маршрути, които пресичат планината в различни посоки.
Общата дължина на прехода е около 8 километра и се изминава за 3-4 часа. До хижа „Кумата” се стига по отлично маркирана и обозначена туристическа алея за около час. Хижата е разположена на 1724 метра надморска височина, в южната част на местността Боерица. Преходът е приятен, с лек наклон, преминава през хубава смърчова гора и достига горната граница на горския пояс във Витоша (1700-1800 м).
След като подминем хижата, продължаваме към местността Платото, обхващаща най-високите части на планината. За целта пресичаме зоната на хвойновите храсти и се озоваваме на границата на един от най-старите резервати в България – създадения през 1934 година „Торфено бранище”. Стигайки до широката билна заравненост, пред очите ни се открива първенецът на Витоша Черни връх (2290 м).
Изкачването не е особено трудно, но дори и да се поизпотите, панорамата си заслужава: на югоизток сякаш като стена, свързваща земята с небето, се изправят върховете от Мальовишкия дял на Рила; на запад се открива прекрасен изглед към Пернишкото и Радомирско поле; на север над ширналата се в ниското София доминират върховете Ушите (1906 м) и Камен дел (1862 м), а на изток се е сгушила Лозенската планина. Именно организираното от Алеко Константинов през 1895 година групово изкачване на Черни връх се смята за първата проява и рождената дата на българското туристическо движение.
На Черни връх е разположена метеорологична станция, построена през 1935 година. В нея има малка туристическа чайна и пост на планинските спасителни служби. Върхът е най-добре разработеният като туристическа дестинация в цялата страна и всяка година е посещаван от хиляди планинари.
За да не се връщате по обратния път, оттук до София можете да стигнете като тръгнете на север-североизток към хижа „Алеко”. Минава се през Малкия Резен и Стената, а разстоянието се взема за около час с нормален ход. От комплекса можете да стигнете до столицата пеша по маркирани пътеки, с редовна автобусна линия или с лифт.
- Маршрути
- Върхове
- Хижи