4 stars 4 stars 4 stars 4 stars

Природна Забележителност
Пещера Дяволското гърло

Price comment  Цена:
1.50
адрес:
Триград
имейл:
телефон:
+35930419200

"Дяволското гърло" край с. Триград впечатлява посетителя с явление, което рядко може да види у пещерите у нас: подземен водопад. В тази пещера Триградската река пропада с оглушителен грохот в тъмната бездна, за да образува низ от малки спокойни езера и да потъне по незнаен път в гръдта на варовиковата скала. Навярно това е причината тази "дупка" да се асоциира с представите за подземното царство (царството на Хадес) и съответно легендите за Орфей и Евридика.

Една от версиите за произхода на името на пещерата е свързана с наблюденията, че от всичко, което реката е завлякла в пещерата през входа й (дървени стволове и др.), нищичко никога не е излязло в края на пещерата. Хората експериментирали, пускайки предмети през входа, и дълго стояли при изхода, за да видят кога ще се появи пуснатото - но уви, нищо не се показало. Това чудо хората нарекли "дяволска работа".

След двамата леководолази от Варна, опитали да изследват пещерата, влизайки от долния й край (срещу течението) и намерили смъртта си там, опити за изследване на реката са правени само чрез оцветяване на водата. Пуснатата на входа оцветена вода е излязла при изхода след повече от час и половина, разказват спелеолозите. Това кара изследователите да смятат, че водата преминава през изключително дълъг лабиринт в скалата. Предполага се, че многобройните предмети, завлечени от реката навътре и никога не излезли навън, са заклещени именно в този лабиринт и са добре консервирани от студената вода.

Три скални релефа впечатляват посетителя при слизането му в "Дяволското гърло". Първият от тях представлява дяволска глава, изсечена в скалата близо до входа за посетители, малко преди слизането в Бучащата зала. Вторият представлява фигура на мъж в цял ръст, в античен стил, изсечена в камъка в Бучащата зала, непосредствено до входа на по-малка зала с размера на малка стая. На път към изхода, изкачвайки се по многобройните стъпала нагоре, посетителят може да види малко изворче с издълбан миниатюрен олтар с фигура на Богодорица. Тук някои от посетителите оставят монети във вдлъбнатината на олтара и около него, отправяйки молитви и пожелания с надежда за сбъдване.

В Дяволското гърло зимува голяма колония на пещерен дългокрил прилеп.

Дяволското гърло дава начало на различни легенди от времето на траките. Една от тях говори, че именно тук Орфей се спуска в подземното царство на Хадес, за да спаси любимата си - Евридика.

Пещерата е сред Стоте национални туристически обекта на Български туристически съюз.

Пещерата работи от 8 до 18 часа, като дори в неактивен сезон можете да я посетите, ще се намери кой да ви упъти. Пещерата е електрифицирана, а стълбите, изкачващи се край бучащите води на подземния водопад, са обезопасени с бетонeн парапет (старият метален е подменен). Температурата в пещерата е около +8°C.

Изходът на пещерата е достъпен за посещение с надуваема лодка, каквато можете да наемете на място.

  • Пещери

Работно време: 09:15 до 16:15

Триград - Забележителност Пещера Дяволското гърло - Снимка 1 Триград - Забележителност Пещера Дяволското гърло - Снимка 2 Триград - Забележителност Пещера Дяволското гърло - Снимка 3